Často ochočovaný papagáj, chovaný ako domáci miláčik. Medzi chovateľmi veľmi známy, často vystavovaný na výstavách a tak isto ho nie je problém vidieť na rôznych burzách.
Základné informácie:
Názov: Alexander malý, Ladniak kramerov
Rozšírenie: Ázia – oblasť Indie, čiastočné rozšírenie aj v Afrike
Veľkosť: stredný papagáj
Ide o veľmi známeho papagája, medzi chovateľmi populárneho hlavne kvôli mutáciám a možnosť ochočovať. Vie sa naučiť aj zopár slov. Dnes nie je problém nájsť rôzne farby – prírodný zelený, žltý, modrý /tmavomodrý, bledomodrý/, hlava chvost, , biely a pod. Veľmi často je chovaný doma ako domáci miláčik. Jeho nevýhodou je hlučnosť a ničenie dreva. Dospieva po 2 rokoch, je pohlavne dimorftný, ale vyfarbenie prebieha až prb. v dvoch rokoch – samec ma límec na krku.
V súčasnosti je už rozšírený aj v Európe, je to radený ako invazívny druh vo viacerých krajinách. Niektoré krajiny dokonca prijímajú zákony kvôli jeho rýchlemu rozširovaniu a pôsobeniu problémov európskej faune. Nie je problém ho nájsť napríklad v Londýne, Amsterdame, Bruseli či na juhu Európy – v Španielsku. V niektorých krajinách bolo rozmnožovanie aj zákázané, tak isto aj dovozy zakázané.
Hlučnosť:
Alexandre sa všeobecne radia medzi hlučnejšie vtáctvo. Mal som možnosť chovať Alexandre malé, Alexandre fúzaté, Alexandra veľkého. Zároveň som mal možnosť počuť aj alexandra čínskeho. Všetko slušný „hučáci“, u mňa som sa tiež kvôli hluku a sťažnostiam doma musel chovu alexandrov vzdať. Najtichší z rodiny alexandrov je alexanader červenohlavý, tvorí výnimku. Ak uvažujete o kúpe alexandra, treba brať do úvahy jeho hlučnosť, hlavne ak bývate v činžiaku , na byte.
Legislatíva:
V SR tento druh nepotrebuje ani druhovú kartu, ani kúpno-predajné zmluvy, ani nie je povinne nutné krúžkovanie.
Kŕmenie:
Na kŕmenie, počas chovu Alexandrov, skrátene alexov, som používal zmes Avicentra – veľký papagáj – light. K tomu domiešaval podľa počasia aj trochu slnečnice. Okrem semiačok som používal aj ovocie, zeleninu. Tak isto nepohrdnú ani drevenými halúzkami alebo pukmi zo stromov.
Znášanlivosť:
Alexandre malé sú pomerne znášanlivé druhy. Z vlastnej skúsenosti, som ich choval spolu s korelami, andulkami, kakarikmi. V takejto spoločnej voliére mi aj zahniezdili. Menší problém (ktorý ale nemám potvrdený na isto) nastal pri odchove koriel, kedy keď vyleteli mladé, niektorých chýbal jeden pazúr. Podozrieval som alexov, ale potvrdené to nemám.
Chov:
Alexandre sú pohlavne dimorfné, pohlavie sa dá rozoznať, ale až vo veku 2 rokov, kedy sa začína tvoriť samcovi límec okolo krku. Do tohto veku je najistejšie DNA. Z vlastnej skúsenosti, pri kúpe, mi chovateľ tvrdil že vie na isto určiť pohlavie, že je skúsený a pozná ich. Kupovaný ako samec, vyšla z toho samica nakoniec. Neodporúčam veriť pri mladých kusov, bez DNA, že niekto na 100% traf9 pohlavie.
K prvému hniezdeniu prichádza vo veku 3 roky, občasne aj skôr. Môj pár mi zahniezdil aj vo veku niečo cez 2 roky a úspešne odchoval. Ale nie je to pravidlo, že to vždy vyjde. Hniezdia skoro z jari, prb. marec. Dávam búdku pre alexandre, rozmery asi 30/30, výška okolo 50cm. Do búdky ako podstielku hobliny a pelety.
Vzhľadom na ich „drevorúbáčskú“ povahu, odporúčam kovové/železné klietky/voliéry. Drevené klietky/voliéry môžu zničiť a rozobrať. Pre domáceho miláčika postačuje bežne predávaná klietka pre stredné papagáje, 60cm a viac šírka, s predpokladom že bude púšťaný na prelety pravidelne po izbe/byte/dome. Pre jeden pár používam voliéru 1x1x1m (pri zimovaní), inak boli umiestnené v 3m vonkajšej voliére.
Alexandra malé je ideálne na zimu schovávať do zimoviska, nakoľko môžu mať problémy s prstami – omŕzanie pazúrov. V závislosti od miesta chovu a zimných podmienok, minimálne im umožniť priestor v závetrí, optimálne zimovať v zimovisku kde voda aspoň nezamŕza, optimálne neklesá pod tých 5°C až 10°C.
Mutácie:
Dnes sa dá nájsť veľa farebných mutácii. Prírodný zelený, modrý, žltý, biely, modrobiely, hlava-chvost……….. Stačí navštíviť výstavu alebo burzu a nájdete rôzne mutácie a farby.
Fotky:
Video: