Ak chováte papagáje, určite ste sa stretli s „CITES“ a kategorizovaním exotov do Cites A alebo B a o výnimkách. A čo vlastne k tomu CITES B treba? A je to zložité, riešiť evidenciu? Treba sa toho obávať? Skúsim zhrnúť nejaké informácie v tomto článku.
Cites v skratke:
Medzinárodná dohoda o ochrane voľnežijúcich druhov a živočíchov. Spadajú sem všetky druhy zvierat, nie len papagáje, ale aj plazy a iné. A tak isto aj rastliny. Bližšie informácie o tom čo je cites, detaily, nájdete napr. na stránke cites.sk alebo zahraničnej stránke cites.org .Tento článok sa bude venovať len papagájom a Slovenskej republike.
Je papagáj, ktorého plánujem chovať, v CITES?
Keď sa rozhodujete chovať papagája, prvé čo si treba overiť, kam presne je zaradený. Cites A alebo Cites B? Alebo B a vo výnimke? A ako si to overiť? Jedným z spôsobov je navštíviť stránku Cites check kde zadáte latinský názov papagája nad ktorým uvažujete a ukáže vám zaradenie.
AKo príklad uvázdam jednoduchý postup:
Po stlačení tlačidla Search (vyhľadať) vám systém zobrazí výsledok
- ukáže vám zaradenie (I, II………) a aj pôvod (austrália napr.)
Kliknete na „show more“ a zobrazí vám aj históriu zaradenia
a viete si tam aj stiahnuť pdf s informáciami o danom druhu, ale v angličtine. Slovenčina zatiaľ nie je podporovaná.
A ako ďalej na Slovensku?
V roku 2019 sa menili pravidlá a „sprísňovali sa podmienky.
Ak papagáj patrí do Cites B, prvé si treba overiť či je potrebné viesť evidenciu – druhovú kartu, alebo patrí do výnimky. Zoznam druhov na ktoré nie je nutné viesť evidenicu nájdete na stránke sizp.sk , link výnimky . Na druhy uvedené v tomto zozname nie je nutná evidencia, druhová karta a ani kúpno predajná zmluva.
Pokiaľ v tomto zozname druh papagája, ktorý patrí do Cites B nie je, je nutná evidencia – druhová karta a mať k nemu kúpno predajnú zmluvu. V prípade chovu, treba mláďatá zapisovať do druhovej karty. Zmeny treba posielať na SOPSR do 10 dní od kúpy/predaja/vyliahnutia. Zároveň, od roku 2019, je nutné aby mali tieto druhy „cites krúžok“, ktorý sa objednáva v SOPSR v Banskej Bystrici, striebornej farby. Tento krúžok neobsahuje rok, je tam len identifikátor chovateľa a číslo. Napr Dx yyyyyyyyy. KU každému jedincovi, ktorého kúpite/predáte , je nutné mať aj kúpno-predajnú zmluvu.
V prípade nákupu z cudziny, je tak isto nutná kúpno-predajná zmluva. Ale napr. v CZ Cites krúžky nemajú, ako u nás v SR, nemajú ani povinnosť viesť druhovú kartu na veľa druhov kde u nás je to potrebné. Používajú klasické krúžky.
Druhová karta:
V článku dávam aj pdf s druhovou kartou, ktorá je platná od roku 2019 a ktorú som obdržal od SOPSR. Spolu s pokynmi na vyplnenie.
druhova_karta_Cites_od 1.1.2019
pokyny-na-vyplnenie-druhovej-karty-exemplara-zivocicha-od-1-1-2019
V karte sa vypĺna druh, chovateľ, miesto chovu (kde sú voliéry a chovné priestory). Ďalej dátum nadobudnutia (kúpa, odchov), spôsob nadobudnutia, informácie o predchádzajúcom majiteľovi, dátum vyliahnutia (ak vieme), pohlavie (ak je známe ), spôsob označenia (uzavretý krúžok / čip + číslo). Pozor, treba uvádzať „uzavretý krúžok“, nie len krúžok. Pri predajni sa vypľna aj stĺpce pre vyradenie – údaje o novom majiteľovi, dátum predaja. Pri úhyne dátum úhynu a spôsob vyradenia úhyn.
Zmeny v druhovej karte sa dajú posielať poštou na SOPSR alebo elektroniky – mailom. Ja využívam elektronický spôsob, naskenujem vyplnenú druhovú kartu a pošlem mailom na druhovakarta@sopsr.sk .
Ukážka vyplnenej druhovej karty