Alexander červenohlavý je trochu menej známy , v porovnaní s alexandrom malý alebo veľkým. A pritom ide o zaujímavý druh a najtichšieho alexandra.
Základné informácie:
Ide o stredne veľkého papagája, veľkostne ako alexander malý. Najčastejšie zatiaľ rozšírený v prírodnej forme, zelený. Ale už nie je problém nájsť aj mutačné jedince, napríklad lutino. Ako som spomínal už v úvode, ide o najtichšieho z alexandrov. Pokiaľ sa bojíte hlučnosti u alexandra malého, alexandra veľkého, alexandra ružovoprsého alebo alexandra čínskeho, červenohlavý alexander je ideálny. Počas doby ktorú ho chovám, som ho ešte nepočul sa ozývať. Dá sa aj ochočiť na maznáka, ale šanca že pochytí nejaké slovíčka je minimálna. Nepatrí medzi druhy, ktoré by sa ručne dokrmovali alebo ochočovali. Je to „rodený letec“, potrebuje priestor. U mňa v chove má 3m dlhú voliéru.
Výskyt:
Vyskytuje sa v v oblasti Pakistanu, Nepálu, Indie, Bhutánu.
Určenie pohlavia:
U mladých jedincov jedine cez DNA test. Sú pohlavne dimorfný, ale samec sa vyfarbuje až po veku prb 2.5 – 3 roky. Samcovi sa vyfarbí hlava na červeno.
Chov:
Tento druh papagája nepatrí medzi často chovaných ako domáci miláčik, ochočený alebo ručne dokŕmený. Potrebuje väčší priestor, v prípade chovu v dome/v byte v klietke, pravidelne púšťať, v prípade chovu vo voliéreach minimálne 3m dlhé boxy. Celé leto ich chovám v vonkajšej záhradnej voliére spoločne s inými druhmi. Na zimu ich schovávam do priestorov kde neklesá teplota pod 10 °C , kde sú umiestnený v klietkach o dĺžke prb 1.2m, kde aj odchovávajú.
Čo sa znášanlivosti týka, mimo toku sa v pohode znesie s inými znášanlivými druhmi. V čase toku odporúčam chovať samostatne. Hniezdia väčšinou v našom zimnom obdobi (stredná európa), u mňa hniezdia prb február – marec.
Pohlavne dospievajú vo veku 3 rokov, ale občas sa môže stať (ako napr. u mňa s alexandrami malými) že zahniezdia už aj po 2 – 2.5 roku.
Z vlastnej skúsenosti odporúčam chovať samostatne páry. Mal som dvoch samcov spolu, všetko v pohode, došla doba toku, vyzeralo to ok, na 1 hod som bol preč a po návrate jeden samec dobitý na zemi. Našťastie prežil. V toku neodporúčam viac párov spolu.
Na hniezdenie im ponúkam drevenú búdku o výške prb 45cm. V búdke je malý rebríčke po ktorom môže ísť samica dnu a von. Na podstielku dávam pelety a hobliny.
Čo sa týka teplotných podmienok, počas naších zím treba schovávať, nezvláda zimovanie vonku ako niektoré juhoamerické a austrálske papagáje. Zazimovávam ich prb začiatkom /stredom novembra a von dávam prb apríl/máj, v závislosti od počasia.
Krmivo:
Na kŕmienie používam zmes Avicentra veľký papagáj – light. Okrem zmesy semiačok dostávajú aj ovocie a zeleninu a piškóty pre papagáje.
Fotky: