Asi každý kto začína chovať /alebo aj chová dlhšie, rieši občas možnosť spoločného chovu viacerých druhov vtákov. Čo sa môže chovať spolu, čo sa chovať spolu nedá, aké sú podmienky na spoločný chov.
Z vlastných skúsenosti viem poskytnúť rady k spoločnému chovu papagájov. Budem postupne dávať informácie.
Z všeobecných podmienok na spoločný chov uvádzam na začiatok:
- treba zohľadniť krmivo a stravovacie podmienky. Aby nedošlo k problémom pri kŕmení, napríklad Lori ktoré by semiačka nemali bude ťažké chovať s semenožravými vtákmi
- vo všeobecnosti sa pri rovnakom druhu, odporúča 3 páry. Pri dvoch pároch dochádza k dominancii jedného páru.
- aby nebola voliéra moc „preplnená“ a vtáci mali možnosť nájsť si „svoj priestor“
- aby nedochádzalo k rušeniu medzi druhmi hlavne v čase hniezdenia
- zohľadniť nekonfliktnosť jednotlivých druhov ktoré chceme chovať spolu (napr. zo skúsenosti neofémy a mnohofarebný sa mi naháňali, aj keď v zložení s inými druhmi sú nekonfliktný)
- zohľadniť obdobie toku
Za roky chovu som vyskúšal spoločný chov viacerých druhov vtákov a to vo viacerých variáciach. Z vlastných skúsenosti, tieto druhy sa dajú chovať v spoločnej voliére:
- korely – ide o znášanlivý druh, je možné ich chovať s inými nekonfliktnými malými/strednými papagájmi a drobotinou. Je možné ich chovať aj viac párov spolu. Neodporúčam 2 páry, samci sa zvyknú napádať, jeden pár je dominantný
- andulky – znášanlivý druh, dá sa chovať s drobotinou a nekonfliktnými druhmi. Pri viac pároch anduliek, taktiež odporúčam aspoň 3 páry. Niekedy je lepšie ak je o jedného samca navyše oproti samičkám. Búdky vešať na rovnakú úroveň – výšku.
- mnohofarebný – znášanlivý druh, ale treba dávať pozor, napr. s barnardami alebo neofémami mám skúsenosť, že boli rozbroje a problémy. Aj cez pletivo sa moc nemuseli, v susedných boxoch.
- drobotina – všeobecne znášanlivá, negatívnú skúsenosť mám len pri chove pár zebričiek a pár kanárikov, kedy sa navzájom napádali v klietke 1/1/1 m. Tak isto pri kanárik a hýl, kedy došlo k naháňačkám.
- kakariky – zo skúsenosti, v pohode, odchovávajú s spoločnej voliére, problém môže byť skôr že rušia iné vtáctvo, nakoľko sú zvedavé a lozia po búdkach
- neofémy – úplne pohodový druh, ale s mnohofarebnými sa u mňa nemuseli. Tak isto občas lúbia zaliesť iným na búdku /u mňa korelám a horským/.
- papagáj horský – mimo toku v pohode v spoločnej voliére. Počas toku samec ľúbi naháňať iné stredné papagáje, ale neubližuje im. Pozor ale, mám skúsenosť že im zaliezla na búdku neoféma a už nevyliezla 🙁
- latamy – v pohode mi odchovali v spoločnosti drobotiny , koriel a anduliek
- alexander červenohlavý – mimo toku, v pohode s strednými papagájmi a drobotinou. V čase toku nemám skúsenosť, vtedy ich držím samostatne.
- alexander malý – odchovali mi v spoločnosti koriel a iných papagájov. Negatívum, po vyletovaní mladých koriel, niektorým chýbali pazúre. Nepotvrdené či za to mohli alexandre, je to len domnienka.
Druhý ktoré chovať len samostatne:
- forpus – ja som spoločný chov neskúšal, ale zo skúsenosti iných chovateľov viem, že sú dominantný a neodporúča sa to
- pyrury – mal som vo voliére pyrury a skúsil som tam krátkodobo dať mladého kralovaka /papagáj asi 2x väčší/. V sekunde kedy som ho pustil do voliéry, to bol koordinovaný útok pyrúr na neho. Pokiaľ pyrury neboli prvé vo voliére, ale mi tam zalietli pri čistení, bolo to ok a ešte sa to dalo. Ak boli prvé – bez šance. Dá sa chovať viac párov spolu, ale nie iné druhy s nimi.
- agapornis – všeobecne medzi chovateľmi známe pravidlo, agapornisy len osve. Útočia na nohy iným druhom. Niekedy je problematické aj viac párov spolu, že si môžu zabíjať mladé.
- papagáj senegalský – zatiaľ som nevidel chov spoločne s inými druhmi. Aj ja chovám samostatne len.
Postupne budem pridávať skúsenosti s chovom a spoločným chovom.