Medzi chovateľmi známy druh papagája, ktorý už ako názov napovedá, pochádza z Afriky. A ako sa dá usúdiť už z druhového názvu, z Senegalu a okolia. Ide o druh papagája, ktorý je často chovaný aj ako domáci miláčik, býva často ochočovaný.
Základné informácie:
Veľkosťou sa zaraďuje medzi stredné papagáje. Pochádza z západnej Afriky – rozšírený v Senegale a okolí. Pohlavie sa určuje pomocou DNA, nakoľko nie je pohlavne dimorftný. Ide o papagája, ktorý sa dosť často ochočuje ako domáci „maznák“. Vie sa naučiť aj zopár slov. Jeho najbližším príbuzným je papagáj mayer. Vyskytuje sa vo viacerých formách – napríklad žltobruchý.
Povaha:
Aj napriek tomu, že sa často ochočuje, jeho povaha nie je úplne ideálna na maznáka. Zvykne sa upnúť na konkrétnu osobu a na ostatných členov domácnosti útočiť. V najlepšom prípade sa naučí ich len „rešpektovať“. Väčšinou sa samec upína na ženu a samica na mužov. Zostavenie chovného páru nie je úplne jednoduché, nakoľko sú dosť vyberavý a niekedy treba vymeniť aj viac kusov, kým si „sadnú“. Čo sa týka hlučnosti, z mojej skúsenosti ide o tichých papagájov. Aj napriek tomu že sú spolu 2ks (samec a samica), vo voliére sú ticho a dá sa povedať že o nich ani neviem. Čo sa týka spoločného chovu s inými druhmi, skôr neodporúčam, nestretol som sa s tým ešte ani medzi chovateľmi, ani s tým nemám osobnú skúsenosť. Na čo treba dávať pozor je jeho „drevorubačská povaha“. Ničí drevo a drevené veci, klietky určite neodporúčam z dreva.
Samička ktorá je u mňa v chove, bola ručne dokrmovaná, ruky sa nebojí, ale pohladkať sa nenechá. Z ruky si vezme, ale tým to končí. Ale predchádzajúci majiteľ na ňu nemal veľa času, tak to bude aj tým.
Chov:
V prípade domáceho mazlíka, postačuje bežne dostupná klietka s rozmermi okolo 70/50/70. V tomto prípade sa očakáva možnosť pravidelného preletu v miestnosti, kde je klietka umiestnená.
Pokiaľ ide o chovný pár, chovám ich vo voliére 1x1m s výškou 2m. Možno je to mojimi jedincami, možno tým že majú len 1m klietku, ale viac šplhajú ako lietajú. V klietke majú drevené bidlá, ale samostatná klietka/voliéra je železná. Pri pokuse držať ich v drevenej (počas zimovania) som si rýchlo uvedomil že to nie je dlhodobejšie priechodné riešenie.
Ako som spomínal, zostavenie chovného páru nie je úplne jednoduché, niekedy treba vymeniť viac jedincov , kým si „sadnú“. Na partnera sú prieberčivý. Pohlavne dospievajú vo veku 3 rokov, vtedy prichádza aj k prvému hniezdeniu.
Pohlavie sa určuje cez DNA test najčastejšie. Pri kúpe treba od chovateľa vyžiadať DNA, či ide o samca alebo samicu.
Cez zimu ich treba schovávať do zimoviska alebo mať vykurované ubikácie, kam sa môžu schovať. U mňa v chove ich schovávam do zimoviska kde teplota neklesá pod 10°C.
Krmivo:
Ako krmivo používam zmes od firmy Avicentra , verziu pre veľké papagáje – light. Domiešavam proso a slnečnicu. Tak ich majú radi ovocie a zeleninu – mrkva, hrozno, jablko, arašidy a pod. Z mojej skúsenosti, na kŕmenie nie sú prieberčivý, jablká im dávam aj celé aj nakrájané. Tak isto obľubujú senegalské proso v kláskoch.
Fotky: