Po andulkách asi najznámejší papagáj z austrálie. Patrí medzi stredné papagáje. Charakteristický je svojim chocholom.
Základné informácie:
Tento druh papagájov pochádza z austrálie. Ide o stredne veľkého papagája, charakteristického svojim chocholom. Dá sa pomerne dobre ochočovať. Ide o pomerne tichého papagája (v porovnaní s inými druhmi), zvykne sa naučiť rôzne melódie. Samci na jar pekne vyspevujú. V dnešnej dobe už je možné nájsť aj rôzne mutácie – šedé/straky/perlaté/albin/lutino/pastel a podobne. Je ich vidieť na každej výstave exotikého vtátva. Medzi chovateľmi dosť rozšírené, dá sa povedať že nie je chovateľ čo by ich v chove nemal. Sú znášanlivé, dajú sa chovať aj s inými druhmi.
Krmivo:
Na kŕmenie nie sú nijak náročné. Bežne zoženiete zmesy pre korely. od jari do jesene podávam hlavne proso, ovos, ovocie a zeleninu. Od jesene do jari /v zimnom období/ aj slnečnicu (pokiaľ sú chované vonku). Čo sa týka ovocia a zeleniny, je to o zvyku a konkrétnom jedincovi. Niektoré zjedia a niektoré nezjedia. Podávať im môžme jablko, mrkvu, hrozno, figy, granátové jablko. V čase hniezdenia podávam vaječnú zmes, ktorá sa môže spraviť doma (uvariť vajíčko na tvrdo a pomiešať s strúhankou/mrkvou) alebo kúpiť hotová. Osobne v poslednej dobe preferujem kupovanú, ktorá je suchá a dlhšie vydrží. Býva aj domiešaná s medom.
Chov:
Korely sa chovajú ako domáci miláčikovia alebo vo voliérach v chove. Podľa spôsobu chovu, treba zohľadniť aj podmienky.
Pokiaľ ide o chov v byte/dome/v bytovom priestore, postačuje klietka s šírkou okolo 70cm a viac. S tým, že sa počíta s pravidelným púšťaním na prelet. V tomto prípade treba dávať pozor na priestor kde je klietka umiestnená. Neodporúčam umiestnenie v kuchyni /pozor na teflón/ a nesmie byť umiestnená ani v prievane.
Pokiaľ je v pláne chov vo voliérach, ideálna veľkosť je aspoň 2m a viac. U mňa sú chované vo voliére s dĺžkou 3m. V tomto prípade je možný aj celoročný chov, pokiaľ zabezpečíme aby v zime na ne nefúkalo (napríklad zakrytím voliéry fóliou alebo lexanom). Naše teploty (chovám na západnom Slovensku), nakoľko v zime nezvyknú byť nižšie ako – 10°C, zvládajú. Ja ich chovám celoročne vonku, strecha voliéry je zakrytá lexanom, na boky dávam tiež lexanom (dočasne uchytený na zimu) alebo fóliu, aby na ne nefúkalo. A vo voliére majú hrubé konáre/haluze, aby mohli schovať nohy pod perie.
Odchovávajú už po prvom roku života. Zostavenie chovného páru nie je zložité, ak dáte spolu samca a samičku, zvyčajne vytvoria pár a odchovajú mladé. Nie sú problematický na výber partnera.
Chovať sa dá aj viac párov spolu. Odporúčam 1 pár alebo potom 3 a viac párov. Pri dvoch pároch hrozí riziko dominancie. Čo sa týka znášanlivosti, korely sú pomerne znášanlivý druh, dajú sa chovať aj s inými druhmi. Odskúšané z môjho chovu, v pohode s drobotinou alebo austrálskymi strednými papagájmi. Ja som skúsil chov s andulkami, neofémami, papagájmi mnohofarebnými, latamami, kakarikmi, papagájom horským, alexandrami malými, pásomnikmi, zebričkami, hýlmi mexickými, kanárikmi, holúbkami diamantovými.
Choroby:
V dnešnej dobe už myslím pomerne málo problematická oblasť chovu. Pozor treba dávať len odkiaľ ich kupujete, v akých podmienkach boli odchované a chované. Stretnúť sa dá s hnačkou. V rôznych knihách a materiáloch nájdete informácie o PBFD alebo iných chorobách. Osobne som sa PBFD alebo podobnými problémami za roky chovu nestretol. Iba ak sa občas objaví hnačka – pozor na to čím kŕmite. Na najbežnejšie choroby /pbfd a avian virus/ sa dá spraviť test, napríklad v Slovgen, prostredníctvom zaslania krvnej škvrny alebo pierka.
Fotky: